Delfi.lt užklausa apie D. Poškos 18, Vilnius, esantį sklypą ir Turto banko atsakymai

Pranešimas paskelbtas 2019 m. rugsėjo 30 d.

Delfi.lt (Tomo Janonio) užklausa apie D. Poškos 18, Vilnius, esantį sklypą. Klausimai buvo gauti rugsėjo 19 d., o  atsakymai pateikti rugsėjo 23 d.

Kadangi Delfi.lt panaudojo tik dalį atsakymų apie situacija su sklypu, jausdami atsakomybę ir norėdami didesnio aiškumo, pateikiame visus gautus klausimus ir atsakymus.

Delfi publikacija kontekstui:  http://bit.ly/2mbc4DI

Pastebėjome, kad Turto bankas D. Poškos 18, Vilniuje, parduota bendrabutį su žemės sklypu. https://www.turtas.lt/lt/valstybes-turto-valdymas/nt-objektai/bendrabutis-1n2m-unikalus-numeris-1094-0047-4019-bendras-plotas-35173-kv-m-dalis-zemes-sklypo-kadastro-numeris-010100391407-unikalus-numeris-4400-2205-4568-plotas-02095-ha/

Turto bankas (TB): Bendrabutis su žemės sklypu šiuo metu nėra parduodamas – jis yra įtrauktas į valstybės turto parduodamo sąrašą, tačiau šiuo metu nėra pardavinėjamas. Nuoroda, kurią pateikėte, rodo būsimą turto panaudojimo būdą (parduodamo turto sąrašas), o ne pardavimo stadiją (nepaskelbtas aukcionas).

Tame pačiame žemės sklype yra neteisėtas statyti nebaigtas statinys. Lietuvos Aukščiausiasis teismas 2019 05 09 konstatavo, kad statybos leidimas šiam statiniui negalėjo būti išduotas.

Taigi norėtume paklausti:

  1. Kodėl Turto bankas, iš pradžių nepnugriovus neteisėto statinio, parduoda sklypą, kuriame stovi neteisėtas statinys?

TB: Pirma, kaip minėjau, Turto bankas šiuo metu nepardavinėja bendrabučio ir jam priskirto žemės sklypo – jis tik įtrauktas į parduodamo turto sąrašą, bet aukciono sąlygos nėra patvirtintos ir aukcionas nėra paskelbtas.

Antra, nors jūsų minimas pastatas yra valstybiniame žemės sklype, tačiau jis yra privati nuosavybė ir valstybei nepriklauso.  Spėju, kad jei pradėtumėme griauti privačią nuosavybę be jokio teisinio pagrindo, tai atvažiuotumėte tiek jūs, tiek jūsų kolegos iš visų žiniasklaidos priemonių pažiūrėti precedento.

Kad suprasti visą situaciją, reikėtų nusikelti į 2000 m. Tuomet VĮ Valstybės turto fondas pagal tuo metu galiojusius teisės aktus fiziniam asmeniui pardavė 42,02 kv. m ploto garažą, esantį Vilniuje, D. Poškos g. 18. Šis garažas 2007 metais buvo rekonstruotas į kūrybines dirbtuves ir Vilniaus apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas nustatė, kad kūrybinės dirbtuvės yra tinkamos naudoti. Šios dirbtuvės 2012 m. kovo mėn. buvo perleistos UAB „P18“ nuosavybėn.

2011 m. rugpjūtį Nacionalinė žemės tarnyba nustatė žemės sklypo dalis, reikalingas jame esantiems savarankiškai funkcionuojantiems pastatams eksploatuoti: bendrabučiui (priklauso valstybei) – 1474 kv. m, kūrybinėms dirbtuvėms (privati nuosavybė)  – 621 kv. m. Lietuvos valstybė 2011 m. rugsėjo  mėnesį valstybinės žemės nuomos sutartimi 46 metams išnuomojo fiziniam asmeniui 0,0621 ha ploto žemės sklypo dalį, priskirtą kūrybinėms dirbtuvėms. 2012 m. liepą žemės sklypo nuomininke tapo dirbtuvių savininkė UAB „P18“.

Valstybei priklausančiu bendrabučiu ir jam priskirta sklypo dalimi panaudos teise naudojosi Lietuvos edukologijos universitetas. Jis sudarė susitarimą su UAB „P18“, kad bendrovė gali naudotis 307,44 kv. m žemės sklypo dalimi, kaip automobilių stovėjimo aikštele.

Minėtai bendrovei Vilniaus miesto savivaldybė 2014 m. lapkritį išdavė statybos leidimą, kuriuo sklype leista statyti gyvenamosios paskirties statinį. Lietuvos Aukščiausias Teismas šių metų gegužės mėnesį nutartimi pripažino, kad statybos leidimas negalėjo būti išduotas.

Šiuo metu Vilniaus miesto apylinkės teisme nagrinėjama byla (Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartimi grąžinta į pirmą instanciją), kuria Vilniaus apygardos prokuratūra, gindama viešąjį interesą, ginčija Nacionalinės žemės tarnybos įsakymą dėl žemės sklypo suformavimo, dalį sutarčių dėl sklypo nuomos. Tarp reikalavimų yra įtrauktas ir įpareigojimas statytojui savo  lėšomis nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę bei atlyginti žalą valstybei. Dėl detalių reikėtų kreiptis arba į Vilniaus apygardos prokuratūrą, arba į Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Turto bankas bendrabutį su jam priklausančia žemės sklypo dalimi iš Vytauto Didžiojo universiteto, kaip Lietuvos edukologijos universiteto teisių ir turto paveldėtojo, perėmė šių metų gegužės pabaigoje.

  1. Ar tai reiškia, kad naujasis sklypo savininkas taps ir nelegalaus statinio savininku?

TB: Bendrabučiui priskirta sklypo dalis nėra pardavinėjama, nes vyksta teisminiai ginčai. Bet kokiu atveju, minimas statinys nepriklauso valstybei, todėl net ir pardavus sklypo dalį, naujasis sklypo savininkas netaptų statinio savininku. Kol nėra įsiteisėjusio teismo sprendimo, pagal dabar galiojančios nuomos sutarties sąlygas sklypo dalis, priskirta buvusioms dirbtuvėms, yra išnuomota statinio savininkei.

  1. Kas šiuo metu yra šio neteisėto statinio savininkas?

TB: Vadovaujantis Nekilnojamojo turto registro duomenimis, statinio savininkas yra UAB „P18“,

  1. Ar skelbimas neklaidina potencialių pirkėjų, atsižvelgiant į tai, kad skelbime nenurodyta, kad parduodamame sklype stovi neteisėtas statinys?

TB: Sklypas su statiniu dėl vykstančių teisminių ginčų nėra pardavinėjamas – pakartosiu, kad jūsų pateikta nuoroda rodo, kad minėtas objektas yra įtrauktas į valstybės parduodamo turto sąrašą ir, kad ateityje bus parduodamas, tačiau aukciono sąlygos (kuriose, be kita ko, nurodoma visa esminė informacija apie parduodamą turtą) nėra patvirtintos ir paskelbtos. Tad negali klaidinti tai, kas nevyksta.

 


Valstybės įmonė
Turto bankas
Įmonės kodas: 112021042
PVM kodas: LT120210411

Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre

Kęstučio g. 45
08124 Vilnius
Tel. +370 697 99396

Vilniaus g. 16
01402 Vilnius
Tel. +370 697 99396

© VĮ Turto bankas, 2017
Sprendimas:
GERA Solutions