Turto bankas dalyvauja Kultūros naktyje: Vilniaus koncertų ir sporto rūmai nušvis įspūdinga projekcija

Pranešimas paskelbtas 2020 m. rugsėjo 25 d.

Kas sieja kilimą ant sienos, lietuvių tautinius motyvus, žydų atmintį ir sovietinę brutalizmo architektūrą? Kūrybinis ženklas F6 šiuos elementus sujungs prasmingoje video projekcijoje, kurią vilniečiai galės išvysti rugsėjo 25-ąją „Kultūros nakties“ metu. Kūrėjai žada priversti stabtelti praeivius abiejose upės pusėse – animuota grafinė projekcija „Kilìmas“ ant didžiulio Vilniaus koncertų ir sporto rūmų fasado bus matoma iš toli.

„Ilgai mintyse nešiojausi idėją iš lietuviškų tautinių motyvų nuausti didžiulį raštais turtingą kilimą – sovietinės prabangos simbolį. Šitaip norėjau ironiškai pažvelgti į tą laikotarpį ir jame vyravusį hierarchijos ir statuso kultą. O kartą bevaikštant šalia kito tokio statuso simbolio – buvusių koncertų ir sporto rūmų – idėja įgavo naujų temų. Šis brutalizmo perlu vadinamas pastatas žinomas ne vien dėl unikalios konstrukcijos, o pirmiausiai dėl vietos, kurioje stovi – senųjų žydų kapinių“, – pasakoja vienas iš kūrybinio ženklo F6 įkūrėjų Mantas Bartkus. „Šitaip kilimas pasipildė žydų atminimu ir, projekcijomis „pakabintas“ ant fasado, tapo kilImu (nuo žodžio „kilti“).“

 

 XVI amžiuje šioje teritorijoje įkurtas senąsias žydų kapines 1948-aisiais sovietų valdžia nutarė uždaryti ir jų vietoje įrengti baseiną, o vėliau čia pastatė buvusį miesto pasididžiavimą – Vilniaus koncertų ir sporto rūmus. Tris dešimtmečius sporto ir kultūros renginiais šioje vietoje buvo iš istorinės atminties trinamas čia palaidotų žydų atminimas, o šiandien visuomenėje kyla daug ginčų, kaip deramai pasielgti su šia vieta.

 „Netylant šią vietą lydinčioms diskusijoms, mes, sujungdami du sovietizmo simbolius – kilimą bei rūmų pastatą – ir juos maišydami su lietuvių ir žydų simboliais bei raštais, kviečiame susitaikyti su realybe, praeitį priimti kaip žmogaus klaidų simbolį, pagerbti čia palaidotų žydų atminimą, išsivalyti nuo istorinės ir vertybinės nešvaros bei įžvelgti kuo daugiau šviesos ateityje“, – sako M. Bartkus.

Vilniečiai ir miesto svečiai animuotą grafinę projekciją galės išvysti „Kultūros nakties“ metu rugsėjo 25 d. 10-ies minučių projekcija ant buvusio koncertų ir sporto rūmų pastato bus rodoma be sustojimų nuo 20 val. vakaro iki 2 val. nakties. Kūrėjai pabrėžia, kad norint pamatyti šią instaliaciją, nebūtina būriuotis šalia paties pastato – ji bus matoma ir kitoje upės pusėje, tad dalyvauti šioje meno diskusijoje galima patiems pasirinkus žiūrėjimo vietą.

Telefonuose žiūrovai taip pat galės įsijungti gyvą projekcijos garso transliaciją, renginio dieną nuskenavę QR kodą „Kultūros nakties“ puslapyje.

Projekcijos „Kilìmas“ grafiką ir animaciją kuria Neringa Martinėnaitė ir Mantas Bartkus, 3D animaciją – Mindaugas Petrikas, o garsinę instaliacijos dalį kuria Jonas Gricius ir Karolis Paulikas.

Organizatorių informacija


Valstybės įmonė
Turto bankas
Įmonės kodas: 112021042
PVM kodas: LT120210411

Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre

Kęstučio g. 45
08124 Vilnius
Tel. +370 697 99396

Vilniaus g. 16
01402 Vilnius
Tel. +370 697 99396

© VĮ Turto bankas, 2017
Sprendimas:
GERA Solutions